perfect money

علت مغایرت مبلغ ووچر پرفکت مانی چیست؟

۱۱ دی ۱۳۴۸ در پرفکت مانی

سوال :

به من یک ووچر پرفکت مانی دادن و گفتن ارزش این ووچر معادل ۱ میلیون تومنه اما توی یک سایتی می خوام بفروشمش میگه که ۹۵۰ هزار تومن ارزش داره و توی یه سایت دیگه ۹۳۰ هزار تومن و توی یک سایت دیگه ۹۶۰ هزار تومن. بقیه پول این ووچر پرفکت مانی من چی میشه ؟

برای دریافت پاسخ این سوال ابتدا باید در مورد بانک الکترونیکی پرفکت مانی یک توضیح خدمت شما عرض کنیم. این بانک در کشور پاناما به ثبت رسیده است و دارای حساب های دلاری و یورویی می باشد. سایت این بانک https://perfectmoney.is  می باشد و دارای میلیون ها مشتری از سراسر دنیا می باشد. این بانک علاوه بر ارائه حساب های بانکی اینترنتی دارای یک سیستم انتقال وجه توسط ووچر الکترونیکی نیز می باشد . سیستم انتقال وجه ووچر الکترونیکی پرفکت مانی بر مبنای ارز دلار آمریکا می باشد. از مزایای این سرویس موارد زیر را می توان برشمرد:

حالا که در خصوص بانک پرفکت مانی و سیستم ووچرهایش توضیحاتی خدمت شما عرض کردیم می توانیم به سوال اصلی که در ابتدا مطرح شد برگردیم.

شما بدون داشتن حساب بانکی پرفکت مانی نیز می توانید از این ووچرهای الکترونیکی استفاده کنید . کارمزدی جهت انتقال یا فروش این ووچر های الکترونیکی پرداخت نمی کنید ، بطور مثال شما وقتی یک ووچر ۱۰۰ دلاری دارید می توانید کل ووچر را به ارزش ۱۰۰ دلار بفروشید یا منتقل کنید به فرد دیگری و هیچ مبلغی به عنوان کارمزد از ووچر شما کسر نخواهد شد در حالی که اگر شما حساب پرفکت مانی داشته باشید و بخواهید موجودی دلاری آن را بفروشید و یا به یک حساب دیگر منتقل کنید باید بین ۰٫۵ تا ۲ درصد کارمزد پرداخت کنید. استفاده از ووچرهای الکترونیکی پرفکت مانی ساده می باشد و تقریبا با هر سطح سواد و آشنایی با علم کامپیوتر افراد می توانند از این ووچر ها استفاده کنند.

اولین نتیجه این توضیحات این بود که ما چیزی به عنوان ووچر پرفکت مانی تومنی یا ریالی نداریم و ووچر های پرفکت مانی در مبالغ مختلف دلاری صادر می شوند پس لطفا دیگر این جمله را تکرار نکنید که مثلا من یک ووچر پرفکت مانی ۱ میلیون تومنی دارم.

اما در خصوص سوال ابتدای متن برای مشخص شدن پاسخ این سوال ابتدا باید شما اعتبار دلاری ووچر خودتان را بفهمید . اگر سایتی یا شرکتی یا فردی به شما یک ووچر پرفکت مانی داد ابتدا بپرسید که این ووچر چند دلار اعتبار دارد.

بطور مثال به شما یک ووچر پرفکت مانی میدهند و می گویند این ووچر ۷۰۰ هزار تومان ارزش دارد. پس از بررسی متوجه می شوید که ووچر پرفکت مانی شما ۱۴۲ دلار اعتبار دارد.

بعد از این اگر شما قصد فروش این ووچر را داشته باشید باید چک کنید که سایت خریدار ووچر از شما هر دلار پرکت مانی را چند تومن خریداری می کند. فرض مثال سایت اول هر دلار را ۴۰۰۰ تومن خریداری می کند . یک سایت دیگر ۴۰۵۰ تومان ، یک سایت دیگر ۳۹۰۰ تومن و حتی ممکن است یک سایت دیگر ۴۲۰۰ تومن از شما هر دلار پرفکت مانی را خریداری کند.

با این حساب اگر ووچر پرفکت مانی خود را به سایت اول بفروشید ۵۶۸۰۰۰ تومن دریافت می کنید. در صورتی که به سایت دوم بفروشید ۵۷۵۱۰۰ تومن دریافت می کنید . در صورتی که به سایت سوم بفروشید ۵۵۳۸۰۰ تومان دریافت می کنید و در صورتی که به سایت آخری بفروشید ۵۹۶۴۰۰ تومان دریافت می کنید.

توجه داشته باشید که در تمام این محاسبات ارزش ووچر شما ثابت است و معادل ۱۴۲ دلار است و این نرخ خرید سایتهاست که متفاوت می باشد.

همانطور که باید متوجه شده باشید این اشکال مربوط به سایت های خرید و فروش پرفکت مانی نیست و مشکل از اختلاف نرخ خرید و فروش دلار پرفکت مانی در بازار هست.

اما برعکس همین موضوع هم وجود دارد. به طور مثال شما یک ووچر پرفکت مانی ۱۰۰ دلاری از ما خریداری می کنید با نرخ دلار ۵۰۰۰ تومان که کلا می شود ۵۰۰ هزار تومان. بعد این ووچر را به یک شرکت دیگر می دهید و آن شرکت ووچر ۱۰۰ دلاری شما را ۴۰۰ هزار تومان می خرد. اینجا باز هم تفاوت نرخ خرید وفروش دلار باعث این مغایرت می شود . یک نفر ووچر شما را دلاری ۴۰۰۰ تومان می خرد یک نفر دیگر ۴۵۰۰ تومان یک نفر دیگر ۵۰۰۰ تومان. نرخ ریالی دریافتی شما بابت ووچر ۱۰۰ دلاری بستگی به نرخ خریدار آن از شما دارد. شما از ما یک ووچر پرفکت مانی ۱۰۰ دلاری خریده اید و ما هم دقیقا به شما یک ووچر ۱۰۰ دلاری داده ایم. حال اینکه خریدار این ووچر پرفکت مانی از شما هر دلار را چند تومان می خرد ارتباطی به ما که صادر کننده ووچر دلاری پرفکت مانی بوده ایم ندارد.

امیدوارم با این توضیحات ابهامات شما را برطرف کرده باشیم.

پیشنهاد میکنیم این مقالات را بخوانید

           

دیدگاهها برای این مقاله بسته شده است.